Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Brand | BUSS |
| Model/Part Number | JTN60060 |
| Series | JT Series |
| Amperage Rating | 35-60A |
| Voltage Rating | 600V AC/DC |
| Fuse Class | Class J |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Temperature | 75°C |
| Wire Size | 14-4 AWG |
| Terminal Type | Box Lug |
| Mounting Type | DIN Rail (35mm) |
| Material | Thermoplastic |
| Fuse Length | 2-1/4 in (2.25") |
| Fuse Diameter | 13/16 in (0.81") |
| Overall Dimensions | 3.06 in L x 1.52 in W x 3.1 in H |