Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Brand | Bussman |
| Model/Part Number | JTN60030 |
| Series | JT |
| Amperage Rating | 30A |
| Voltage Rating | 600VAC/600VDC |
| Fuse Class | Class J |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Dual Port Box Lug |
| Wire Size | #18 to #8 AWG |
| Terminal Torque | 20 lb-in |
| Mounting Type | 35mm DIN Rail |
| Touch Safe Rating | IP20 |
| Indicator | Yes - Neon |
| Indication Voltage | 90VAC/115VDC minimum |
| Fuse Length | 2.25 inches |
| Fuse Diameter | 0.81 inches |
| Material | Thermoplastic UL 94V0 |
| Terminal Material | Tin Plated Copper Alloy |
| Temperature Rating | 75°C |
| Short Circuit Rating | 200,000A RMS / 300,000A with LPJ_SP fuses |
| Dimensions (LxWxH) | 2.52" x 1.23" x 2.75" |
| For Use With Fuses | LPJ, JKS Series Class J |
| UL Listed | UL 512 |
| CSA Certified | Class 6225-01 |
We warranty all items for 30 days from date of purchase.
Other Details
Custom Field
GTIN 679523686161
Full Load Amps 30A